Haber

Kılıçdaroğlu: TÜİK hesaplama anlayışını değiştirdi

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “TÜİK’in hesaplama anlayışını değiştirdiği dün paylaşılan verilerden anlaşılmaktadır. Yani veriler üzerindeki makyajı azaltıp gerçeklere yaklaşmıştır. TÜİK, bu ‘hesap’ değişikliğiyle Milletin daha önce aldatıldığını belirterek, enflasyona göre maaşına zam alan milyonlarca vatandaşın hakkının gasp edildiğini, talimatı veren sarayın ve o talimata uyanların suç işlediğini itiraf etti.”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), dün ağustos ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK’e göre; Ağustos ayında TÜFE yüzde 9,09 oranında artarak yıllık bazda yüzde 58,94’e ulaştı. TÜİK verilerinin uzun süre sonra bağımsız araştırmacıların enflasyon verileriyle örtüşmesi dikkat çekti.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, TÜİK’in sosyal medya hesabından açıkladığı bilgileri değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, TÜİK’in 2021 yılı gerçek enflasyon verilerini yansıtmadığını belirterek, TÜİK’ten randevu istediğini ancak sonuç alamadığını belirtti. Kılıçdaroğlu, 3 Aralık 2021’de, “Randevu almayan TÜİK’e gittim. Aralık ayı. Aralık ayı. Milyonlarca işçinin maaş artışı bu sahte doldurulan TÜİK üzerinden yapılacak” dedi. Her zulmün kabulü daha büyük bir zulmü doğurur, unutmayalım, her Firavun bir Musa’dır” açıklamasını hatırlattı.

Kılıçdaroğlu’nun dün açıklanan TÜİK verilerine ilişkin değerlendirmesi şöyle:

“TÜİK’in hesaplama anlayışını değiştirdiği dün paylaşılan verilerden anlaşılmaktadır. Yani veriler üzerindeki makyajı azaltarak gerçeğe yaklaşmıştır. TÜİK bu ‘hesaplama’ değişikliğiyle daha önce de milleti aldatmıştır. ;Ve o talimata uyanların suç işlediğini itiraf etti.Şimdi doğruyu söylemek gerekirse 12 aylık enflasyon yüzde 58 değil yüzde 128.Emeklilerden, personelden ve memurlardan özür dilenerek tazminatların artırılması gerekiyor. anında gerçek oranlarla karşılaştırıldı.”

haber-ladik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu